Univerza v Mariboru
Fakulteta za naravoslovje in matematiko
Pridi na oddelek za biologijo in izbiraj med naslednjimi študijskimi programi:

- Dodiplomski študijski program Biologija
- Dodiplomski študijski Ekologija z naravovarstvom
- Predmetni učitelj izobraževalne biologije in kemije
- Magistrski študijski program Biologija in ekologija z naravovarstvom
- Doktorski študijski program Ekološke znanosti
Preberite več
Študij na Oddelku za biologijo
Biologija in ekologija sodita med tiste temeljne naravoslovne vede in znanosti, ki v zadnjem času doživljajo silovit razmah in pridobivajo vse večji družbeni pomen. Lahko rečemo, da sodita med najhitreje razvijajoče se naravoslovne znanosti. Tudi Oddelek za biologijo FNM je v zadnjih letih požel številne uspehe s področja raziskovanja, pedagoške dejavnosti in projektnih aktivnosti in število študijskih programov se je občutno povečalo in obogatilo.
Poglej zloženko
Postani predmetni učitelj in si pridobi štipendijo za deficitarne poklice!
Tudi 2024- 2025 ŠTIPENDIJE DIJAKOM PEDAGOŠKIH ŠTUDIJSKIH PROGRAMOV! Spremljaj aktualne razpise na javnem štipedijskem skladu: https://www.srips-rs.si/sklad/novice/studenti?tag=studenti ter na spletni strani FNM
AKTUALNI RAZPIS
DAJ 5! ups... DAJ 4!
Poišči me v vivariju FNM.
Preberi več
Kako raziskovati biodiverziteto?
Redni profesor študijskih programov biologije in ekologije dr. Franc Janžekovič je na podlagi dolgoletnih izkušenj in raziskav je spomladi pri domači založbi objavil univerzitetni učbenik z naslovom »Makroekologija: analiza biodiverzitetnih podatkov«. Ponuja temeljit uvod v vprašanje kako in s katerimi metodami raziskovati biodiverziteto na lokalni in povezovalno na planetarni ravni. Ilustracije je prispevala Maša Miklavc, ki zaključuje osnovno šolo in zelo rada riše. FOTO: Naslovnica univerzitetnega učbenika VIR: Program Ars, Goran Tenze https://ars.rtvslo.si/podkast/pogled-v-znanost/126780558/174967943
Poslušaj intervju
Katedra za geobotaniko, vodilni partner Ciljnega raziskovalnega projekta »Pisan travnik« je v 150 izvodih izdala knjižico »Prepoznaj svoje »pisane travnike« in jih ohranjaj še naprej«, v katerem so pojasnjeni vzroki za predlog novega ukrepa, načrt izvedbe, navodila upravljalcem travnikom in priloga – slikovni seznam pokazateljskih vrst. Knjižica služi tudi za pilotni preizkus delovanja ukrepa v letih 2021 in 2022 v dveh variantah: prepoznavanje vrstno bogatih travnikov s pomočjo barv in s pomočjo prepoznavanje pokazateljskh vrst.
Snemi priročnik

Študijski programi

Področja raziskav

Facebook objave

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Včasih nam res ni treba daleč proč od fakultete, da najdemo, kar se namenimo poiskati 😉
Tudi to pomlad so tako študentje pri predmetu Biološki terenski praktikum na terenu spoznavali plazilce in dvoživke kar na bližnji "mariborski" Piramidi in v okolici Treh ribnikov v Mariboru. 😍
... See MoreSee Less

Včasih nam res ni treba daleč proč od fakultete, da najdemo, kar se namenimo poiskati ;)
Tudi to pomlad so tako študentje pri predmetu Biološki terenski praktikum na terenu spoznavali plazilce in dvoživke kar na bližnji mariborski Piramidi in v okolici Treh ribnikov v Mariboru. 😍Image attachmentImage attachment

Začela se je nova sezona terenskih vaj! Študentje so v okviru predmeta Varstvena biologija sesalcev in ptic obiskali Zavetišče za živali Maribor. ... See MoreSee Less

2. Pohod za Pohorje
"https://pdsb.si/2-pohod-za-pohorje/ "

Vsako leto 22. aprila obeležujemo Dan Zemlje. Dan Zemlje je mednarodna pobuda za varovanje okolja in narave.To je dan, ko naj bi se vsak posameznik zamislil, da je planet Zemlja naš dom in kako pomembno je, da za našo Zemljo poskrbimo.

Projekt izgradnje vetrnih elektrarn na Pohorju je v teku. Kljub nasprotovanju lokalnih skupnosti, civilne družbe in strokovnjakov, kljub sprejetim sklepom občinskih svetov, kljub sprejetemu sklepu Odbora za infrastrukturo v Državnem zboru, se na Ministrstvu za naravne vire in prostor še vedno vodijo postopki za izgradnjo vetrnih elektrarn na območjih Areha, Sv. Treh kraljev in Rogle.

Zavedamo se kako nepopravljivo škodo bi za naravo in okoliške prebivalce na in pod Pohorjem pomenil tako grob poseg v naravo. Izgradnja vetrnih elektrarn bi uničila najvrednejšo naravo Pohorja: naravne vrednote, naravne rezervate in spomenike, območja zavarovanih živalskih in rastlinskih vrst, vire pitne vode in prihodnost generacij Pohorcev.

Zato vas vabimo, da se nam pridružite, tokrat na »2. Pohodu za Pohorje«. Naš korak bo imel “posebno težo”, izkazali bomo podporo vsem, ki se borijo ZA Pohorje brez vetrnih elektrarn.
... See MoreSee Less

Bernarda Karničnik – študentka 2. stopnje Biologije in ekologije z naravovarstvom je nagrajenka Mikropolovega razpisa “Promotor znanosti”.

V Mikropolovi reviji Mikrofon si lahko preberete kratek članek o njenem raziskovalnem delu.

Čestitamo in veliko raziskovalne strasti še naprej!!!
... See MoreSee Less

Čestitamo in veliko raziskovalne strasti še naprej!!!
Naloži več