FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE
IN MATEMATIKO

Predstavitev znanstvene monografije o hrčkih, ki jo bo predstavil avtor prof. Boris Kryštufek

Foto 1: Naslovnica knjige True Hamsters: (Cricetinae) of the Palaearctic Region

Torek, 22. maj 2025, 17.00, Glazerjeva dvorana

Knjiga True Hamsters: (Cricetinae) of the Palaearctic Region (Pravi hrčki (poddružina Cricetinae) palearktične regije) je zasnovana kot referenčno delo za taksonomijo, nomenklaturo in geografsko razširjenost hrčkov (poddružina Cricetinae) palearktične regije. Združuje dognanja genomike s tradicionalno taksonomijo in predstavlja avtoritativen in aktualen taksonomski vodnik za živalsko skupino, ki je predmet zanimanja medicinskih zoologov, epidemiologov, biostratigrafov, zooarheologov, evolucionistov, populacijskih ekologov, zoosistematikov, varstvenih biologov, muzejskih kuratorjev in zaposlenih v mnogih drugih bioloških disciplinah. Besedilo dopolnjuje 120 ilustracij in več kot 700 referenc. Razširjenost vsake od 19 vrst je natančno kartirana, podane pa so tudi morfološke podrobnosti lobanje in meljakov.
(Iz besedila založbe)

Avtorja knjige, ki je januarja letos izšla pri Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru, sta prof. Boris Kryštufek (Prirodoslovni muzej Slovenije) in Georgy Isidorovich Shenbrot (Univerza Ben-Gurion v Negevu). Knjiga je na voljo v tiskani in e-obliki: https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book/932

Prof. Boris Kryštufek bo najprej predstavil svoje raziskovalno delo (na terenu, v laboratoriju, z muzejskimi zbirkami, literaturo …), ki je vodilo v revizijo taksonomske skupine in nastanek znanstvene monografije, sledila pa bo predstavitev hrčkov Starega sveta in njihovega pomena za lokalno in globalno biodiverziteto.

Dogodek bo potekal v slovenščini.

Veseli bomo vašega obiska!

Scroll to Top
Skip to content