FAKULTETA ZA NARAVOSLOVJE
IN MATEMATIKO

Raziskovalke iz Univerze na Primorskem (UP FAMNIT) vodijo raziskovalni projekt o ploskih črvih, natančneje o kopenskih vrtinčarjih.
 
V Evropi se je v zadnjih letih razširilo več tujerodnih (eksotičnih) vrst ploskih črvov, ki izvirajo iz drugih delov sveta. Ti se pojavljajo tudi na prostem in lahko vplivajo na talno favno. V Sloveniji so doslej zabeležili vsaj dve tujerodni vrsti (v Italiji jih poznajo že 15), vendar je podatkov pri nas zelo malo. Na prvi pogled jih lahko zamenjamo z golimi polži ali deževniki, nekatere vrste pa prepoznamo po značilni kladivasto oblikovani glavi.
 
Projekt temelji na konceptu občanske oz. državljanske znanosti (angl. citizen science), kjer lahko vsak posameznik pomembno prispeva k raziskavi. Tujerodni vrtinčarji so najpogosteje opaženi spomladi in jeseni, zlasti po dežju (največkrat na domačih vrtovih, terasah ali pod lončnicami). Če opazite ploskega črva ali kaj podobnega (ni hudega, če ga pomotoma zamenjate s čim drugim), ga lahko fotografirate. Še bolje pa je, če ga ujamete – pri tem se jih ne dotikajte z golimi rokami – ter shranite v dobro zaprto škatlo ali vrečko z nekaj zemlje (za ohranjanje vlage). Nato nas lahko kontaktirate in bomo uredili predajo materiala. Pomembno je, da zabeležite datum, kraj najdbe (ter mikrohabitat: npr. pod lončnico, na vrtu, na njivi itd.) in ime najditelja.
 
Več informacij in možnost deljenja opažanj najdete v Facebook skupini: https://www.facebook.com/groups/4011140475833954/ . Na tej povezavi je na voljo tudi informativna brošura z opisi vrst in fotografijami za lažje prepoznavanje.
Podatke lahko posredujete:
preko elektronskega sporočila na ploskicrvi@upr.si
preko Facebook skupine “Tujerodni ploski črvi v Sloveniji”
na stacionarni telefon (05 663 58 07; med delovniki).
Scroll to Top
Skip to content