Oblikovanje prihodnosti v antropocenu

Vas zanimajo odgovori na vprašanja:

Kako uspešno vijugati med tem, kar želimo pri pouku povedati o podnebni krizi, in med tem, kar se sliši kot katastrofični scenariji prihodnosti?

Kje najti pravo pot, da ne bo videti, kot da želimo z zastraševanjem o hudih posledicah podnebnih sprememb našim učenkam in učencem vzeti njihovo prihodnost?

Kako govoriti o življenju v času antropocena, obdobju, v katerem je človek usodno posegel v naravo?

Vljudno vas vabimo na dogodek z naslovom Oblikovanje prihodnosti v antropocenu, na katerem vam bodo številni ugledni raziskovalci in pedagogi predstavili svoje poglede na razvijanje kulturno-naravoslovne pismenosti za prihodnost (Culture-Nature-Legacy). Del programa bodo tudi delavnice, na katerih boste lahko predstavljene ideje tudi praktično preizkusili. Cilj dogodka je prav tako predstavitev vsebin in načinov za vključevanje omenjenih vprašanj in odgovorov v pedagoški proces.

KDAJ? Četrtek, 17. oktober 2024.

KJE? Pedagoška in Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru, Koroška cesta 160, 2000 Maribor.

TRAJANJE: 8 pedagoških ur.

PRIJAVA: prijavni obrazec se nahaja na povezavi https://forms.office.com/e/2puRP1suvx?origin=lprLink.

Predavanja bodo potekala v angleškem jeziku in bodo simultano tolmačena, nekatere delavnice pa bodo potekale v slovenskem jeziku. Izobraževanje je sofinancirano iz sklada projekta CNL (CultureNatureLiteracy) Erasmus+, zato bo poskrbljeno tudi za hrano in pijačo. Ob koncu izobraževanja vsak udeleženec prejme potrdilo o udeležbi, ki ga lahko uporabi za morebitna napredovanja. V spodnji tabeli se nahaja program dogodka, več informacij in podrobnejše opise predavanj pa najdete v priloženi datoteki.

8.30 – 8.55

Registracija in jutranja kava

8.55 – 9.00

Uvodni pozdravi: prof. dr. Milena Ivanuš Grmek, dekanica Pedagoške fakultete Maribor, prof. dr. Darko Friš, dekan Filozofske fakultete Maribor

9.00  – 9.30

prof. dr. Carmen Sippl, PHN Baden, Avstrija, vodja projekta CNL

Kulturno naravoslovna pismenost (CNL; CultureNature Literacy)

9.30 – 10.15

Michael Adler, tippingpoints – agencija za trajnostno komuniciranje, Bonn/Berlin

Varovanje podnebja je varovanje ljudi – zakaj bi morali o podnebni krizi govoriti drugače?

10.15 – 10.45

dr. Davorin Tome, Nacionalni inštitut za biologijo, Slovenija

Ali smo v vesolju sami?

10.45 – 11.15

Odmor za kavo in prigrizek

11.15 – 12.00

prof. dr. Aleš Maver, Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru, Slovenija

Kako edinstven je antropocen?

12.00 – 12.45

dr. Peter Kozmus, Apimondia, Čebelarska zveza Slovenije, IGCAT

Zakaj in kako čebelarsko prakso prilagoditi podnebnim spremembam?

Kosilo

13:45 –15:15

Delavnica:

Meta Pivec, Univerza v Mariboru

Potovanja rastlin in vplivi na kulturo

Delavnica:

prof. ddr. Ana Vovk

Povežimo se z naravo

15.15 – 15.45

Popoldanska kava in prigrizek

15.45 – 16.15

prof. dr. Berbeli Wanning, Univerza Siegen, Nemčija