V sodelovanju z vrtci in osnovnimi ter srednjimi šolami organiziramo v Vivariju učne ure in delavnice, ki omogočajo otrokom pridobivanje izkušenj z neposrednim spoznavanjem in doživljanjem živih organizmov. S tem spodbujamo poglobljeno zanimanje za druga živa bitja in naklonjenost ter spoštljiv odnos do njih in do narave nasploh.
Program učne ure z naslovom »Izkustveno spoznavanje živali« traja dve šolski uri in je razdeljen na tri dele:
- Predstavitev izbranih organizmov na zabaven in poučen način ter spoznavanje njihovih značilnosti z različnimi poskusi,
- voden ogled Vivarija in
- hranjenje živali.
Vsebina programa je prilagojena razvojni stopnji otrok. Učne ure izvajamo po dogovoru po predhodno izpolnjeni in poslani prijavnici, ki se nahaja na spodnji povezavi.
Prispevek v višini 5,00 € (z DDV)/obiskovalca pristojna organizacija poravna na račun št. 01100-6000020490 odprt pri UJP Slovenska Bistrica v roku 30 dni od opravljene storitve. Denar je namenjen nabavi hrane za živali.
Prijavnico pošljite na naslov:
mag. Bojana Mencinger Vračko
Fakulteta za naravoslovje in matematiko UM
Koroška cesta 160
2000 Maribor
ali
Delavnico z naslovom »Prilagoditve živali na kopno in vodno okolje« organiziramo za učence in dijake v tednu odprtih vrat FNM meseca januarja. Program traja tri šolske ure in obsega:
- Predstavitev in spoznavanje različnih kopenskih in vodnih živali s pomočjo didaktičnih iger,
- voden ogled Vivarija in
- eksperimentalno delo otrok.
Na delavnico se je potrebno predhodno prijaviti (link na spletno stran FNM). Prispevek v višini 4,00 € (z DDV)/obiskovalca pristojna organizacija poravna na račun št. 01100-6000020490 odprt pri UJP Slovenska Bistrica v roku 30 dni od opravljene storitve. Denar je namenjen nabavi materiala za poskuse.34
Vivarij FNM je namenjen študentom biologije, ekologije z naravovarstvom, izobraževalne biologije, predšolske vzgoje in razrednega pouka. Kot bodoči vzgojitelji in učitelji ter strokovnjaki za ekologijo in naravovarstvo se na tak način neposredno spoznavajo z organizmi in urijo pri delu z njimi.
Tak “laboratorij narave” zahteva posebno skrb: hranjenje in nego živali, vzdrževanje in čiščenje opreme, pa tudi spremljanje razvoja rastlin in živali. Aktivnosti se izvajajo tudi ob koncu tedna in med prazniki, ko je fakulteta zaprta.
Pri vsem tem sodelujejo študenti in diplomanti. To je tudi zagotovilo, da bodo suvereno prenašali spoznanja o odgovornem odnosu do ostalih živih bitij in narave nasploh v prakso.